• Vitajte na letisku Nitra
  • motorové lietanie
  • bezmotorové lietanie
  • parašutizmus
bottom vstúpiť

Aeroklub Nitra

Aeroklub Nitra je združenie ľudí, ktorých spája rovnaká záľuba - lietanie. Klub pôsobí na športovom letisku v Nitre, kde umožňuje všetkým priaznivcom leteckých športov stretávať a zdokonaľovať sa vo svojom športe, či už ide o pilotov motorových lietadiel, bezmotorových vetroňov alebo parašutistov.

Motorové lietanie

Motorové lietanie má v našom Aeroklube dlhú tradíciu. Mororový odbor má pre svoje hobby k dispozícií 5 jednomotorových a jedno dvojmotorové lietadlo.

Na letisku okrem Aeroklubu pôsobí aj výrobca ultraľahkých lietadiel Eurofox - spoločnosť Aeropro a poskytovateľ leteckých prác - spoločnosť Aero Slovakia, vďaka ktorým môžete na letisku zazrieť aj spomínané ultralighty Eurofox a známe práškovacie lietadlá Čmeliak.

Tieto lietadlá môžete na letisku v Nitre vidieť hlavne počas víkendov, kedy nie je problém dohodnúť si v prípade priaznivého počasia vyhliadkový let ponad Nitru.

Bezmotorové lietanie

Bezmotoroví piloti alebo "plachtári" tvoria najväčšiu organizačnú zložku aeroklubu - Bezmotorový odbor. Odbor má vo svojej flotile lietadiel celkovo 15 vetroňov rozličných kategórií a 1 motorové vlečné lietadlo.

Bezmotorové lietadlá môžete na Nitrianskej oblohe zazrieť zväčša počas letných víkendov. Lietadlá sa dostávajú do vzduchu pomocou večného lietadla. Po úspešnom štarte musia piloti neustále vyhľadávať stúpavé vzdučné prúdy, ktoré im umožnia nastúpať do vačších výšok. Skúsenejším pilotom nestačí poletovanie v okolí letiska a púštajú sa na dlhšie prelety po celom Slovensku. Nie je raritou, keď sa im z Nitry podarí obletieť celé Vysoké Tatry a vrátiť sa spať na letisko počas niekoľkých hodín. To všetko však vyžaduje skúsenosti a trochu talentu.

Najlepší piloti sa pravidelne stretávajú na súťažiach organizovaných na Slovensku (Súťaž Pribinacup organizovaná každoročne v Nitre) ale aj v zahraničí.

Parašutizmus

Sme zložka Aeroklubu Nitra, ktorá Vám ponúka jedinečnú možnosť zoskoku padákom, či už sólo zoskok alebo tandemjump s inštruktorom. Počas našej existencie sme vycvičili tisícky študentov a aj niekoľko úspešných športovcov. V našom klube pôsobia profesionálni inštruktori, ktorí Vás môžu zasvätiť do tohto nádherného športu. K zoskokom používame najkvalitnejšiu techniku s bezpečnostnými prístrojmi. V súčasnosti disponujeme šiestimi parašutistickými kompletmi českej výroby.

Letisko

Letisko Nitra - Janíkovce (ICAO skratka LZNI) leží približne 3 km južne od mesta Nitra, vedľa obce Janíkovce. Letisko má nadmorskú výšku 135 m, k dispozícií má trávnatú vzletovú a pristávaciu dráhu orientovanú v smere 150/330 stupňov. Dráha je dlhá cca. 1200 m a je uspôsobená pre prevádzku lietadiel do maximálnej vzletovej hmotnosti až 5600 kg. Informačná frekvencia letiska je 123.405 MHz.

Webkamera

Podujatia

Aeroklub každoročne organizuje niekoľko leteckých podujatí či už pre športovcov alebo širokú verejnosť. Momentálne chystáme tieto podujatia:

Pribina Cup

Pribina Cup

Oldtimer Pribina Star

Oldtimer Pribina Star

Glider Star

Glider Star

Nitriansky trojuhoľník

Nitriansky trojuhoľník

Junior Camp

Junior Camp

Letecký výcvik v aeroklube

Aeroklub Nitra ponúka záujemcom výcvikové kurzy pre získanie kvalifikácie Súkromný pilot jednomotorových letúňov (PPL(A)-SEPL) alebo Pilot vetroňov (GLD).

Kurz sa skladá z teoretickej časti a praktického výcviku. Do kurzu sa môže prihlásiť každý, kto dovŕšil vek 17 rokov a nemá vážnejšie zdravotné problémy.

V teoretickej časti sa žiaci naučia: leteckú meteorológiu, základy z aerodynamiky a mechaniky letu, konštrukciu lietadiel a leteckých motorov, letecké prístroje a letecké predpisy. Výučba trvá 40 vyučovacích hodín a uchádzač si môže vybrať, či ju absolvuje spoločne s uchádzačmi o výcvik v bezmotorovom lietaní v období január až apríl alebo individuálne. Výučba je ukončená písomnou skúškou. Po jej úspešnom zložení je žiakovi vystavený preukaz leteckého personálu a nasleduje praktický výcvik.

Praktický výcvik pozostáva z 20 úloh, ktoré treba odlietať. Prvých 9 úloh sa lieta vo dvojom s inštruktorom a ostatné samostatne. Po odlietaní všetkých predpísaných úloh (cca. 45 letových hodín) nasleduje záverečné preskúšanie leteckým inšpektorom a vydanie pilotného preukazu. Celý výcvik trvá spravidla 1 rok, závisí to však od šikovnosti konkrétneho pilota. Po ukončení výcviku získa pilot licenciu PPL (Súkromný pilot letúňov) s kvalifikáciou SEPL (Licencia na jednomotorové lietadlá).

Cena kurzu je 8500€ na type Zlín Z-43.

Kurz sa skladá z teoretickej časti a praktického výcviku. Do kurzu sa môže prihlásiť každý, kto dovŕšil vek 14 rokov a nemá vážnejšie zdravotné problémy.

Kurz sa otvára jedenkrát za rok, teoretická časť začína v januári, praktická v apríli a trvá až do neskorej jesene. Výcvik zvyčajne trvá jednu alebo dve sezóny, čo závisí od šikovnosti konkrétneho žiaka a od toho ako často sa výcviku zúčastňuje. Po ukončení výcviku pilot získa licenciu SPL (pilot vetroňov), ktorá ho oprávňuje na vykonávanie letov na všetkých typov vetroňov, na ktoré je preškolený.

Aeroklub Nitra ponúka kurzy na osvedčených výcvikových vetroňoch L-13 Blaník. Po ukončení kurzu je možné preškoliť sa na iné typy vetroňov.

Orientačná cena kurzu je 1500-2000€ (v závislosti od tempa napredovania daného žiaka).

kde nás nájdete? pozrite na google maps

Kontakujte nás

Máte otázky? Radi Vám odpovieme.

Ďakujeme! Vaša správa bola doručená.

info@airportnitra.sk

Aeroklub Nitra, Dlhá 108, 94907 Nitra